ONLINE OBUKE I OBRAZOVANJE
Online obuke su fleksibilan način izvođenja nastave koji obuhvata bilo koju vrstu učenja koje se odvija putem Interneta. Učenje putem Interneta pruža predavačima priliku da dođu do polaznika koji možda nisu u prilici da se upišu na tradicionalni kurs u učionici i istovremeno omogućava polaznicima da obuku prilagode svom mestu boravka, rasporedu i tempu.

Količina učenja na daljinu u većini disciplina je velika i brzo se povećava. Sve je veći broj škola i institucija koje nude učenje na mreži. Polaznici koji pohađaju online obuke moraju biti rigorozni prilikom izbora, kako bi osigurali da se njihovi kursevi rade kroz potvrđenu i efikasnu instituciju. Zbog ovoga se preporučuje zainteresovanima da prvo pogledaju promo čas ili se detaljno upoznaju sa programom obuke i rada.

ZAŠTO ONLINE OBUKA?
Onlajn obrazovanje postalo je održiv i uzbudljiv metod izvođenja nastave u globalnom poslovnom društvu koje radi po rasporedu 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji (24 sata dnevno / 7 dana u nedelji), jer polaznicima pruža veliku fleksibilnost.

Sa povećanom dostupnošću Interneta i računarske tehnologije, polaznici, đaci i studenti mogu da pristupe informacijama bilo kada i bilo gde, dok bi u uobičajenom načinu nastave ove informacije bile dostupne samo u tradicionalnoj učionici. Mnogobrojne studije su pokazale da studenti uče jednako efikasno u učionici na mreži kao i u tradicionalnoj učionici.

ZA I PROTIV UČENJA ONLINE

Onlajn obrazovanje ima brojne pozitivne strane:

  • velika fleksibilnost u izvođenju nastave i rad u željenom ritmu i vremenu,
  • nema putovanja na predavanja, kao ni parkiranja,
  • polaznici ovakvog vida nastave razvijaju ličnu odgovornost za svoje obrazovanje pomoću informacija koje su im na dohvat ruke,
  • polaznici smatraju izvršavanje zadataka putem interneta lakim i pogodnim,
  • polaznici su, tokom online diskusije skloniji da izraze svoja mišljenja i razmene pitanja i diskutuju sa drugim studentima, kao i da uče od drugih učenika tokom grupnih diskusija

Međutim, postoje i mogući negativni efekti učenja na mreži koji se oslikavaju u tome da neki polaznici:

  • ne žele da propuste interakciju licem u lice sa predavačem i među polaznicima,
  • više vole da pohađaju tradicionalne časove sa prisutnim predavačem koji ih vodi kroz kurs,
  • pristup neophodnoj tehnologiji smatraju prevelikim izazovom, a dostupnost tehničke podrške im je ograničena.
  • pored svega navedenog, neki predavači koji ne razumeju pogodnosti, mogu pokazati negativan stav prema onlajn obrazovanju.

BUDUĆNOST ONLINE OBRAZOVANJA

Internet nastava je tu da ostane. Mnogi studenti, polaznici, đaci više vole internet učionicu, jer ona nudi fleksibilnost u njihovom natrpanom rasporedu. Neverovatnio brzim širenjem informacija i znanja, bukvalno svi moraju postati učenici u današnjem svetu, a mrežno obrazovanje igra važnu ulogu u pomoći pristupu obrazovnim materijalima. Koliko puta vam se već desilo da ono što ne znate potražite na Internetu tj da „izguglate“?

Poboljšanim softverom, hardverom i pristupom Internetu postaće dostupno više opcija za onlajn obrazovanje. Obzirom da se broj zainteresovanih na svim nivoima obrazovanja povećava brže nego što se mogu graditi učionice, studenti postaju veštiji u tehnologiji, a naročito oni koji nastavljaju željeno obrazovanje.

Sve navedeno ukazuje da će u budućnosti onlajn obrazovanja i dalje rasti. Priznatost online obuka, pa čak i online diploma postaće sve veća zajedno sa sve prisutnijim sveobuhvatnim uvrštavanjem online obuke i nastave u nastavne programe.